Na co si dávat pozor při výběru krmiva

Výrobci krmiv se už pěkných pár let předhání s reklamami, které nám sdělují, jaké konzervy či granule by si váš miláček vybral, kdybyste to nechali na něm. Jste to však vy, kdo musí rozhodnout o tom, co bude pro pejska či kočičku nejzdravější. Vybírejte moudře!

Nezapomeňte zohlednit všechna důležitá kritéria

Neexistuje zcela přesný návod na to, co bude nejvíce prospívat konkrétnímu zvířeti, přesto však neuděláte chybu, budete-li se držet několika obecných rad. Jak vybrat nejlepší granule? Orientujte se především dle věku a vzrůstu vašeho parťáka. Mláďátko ve vývinu má úplně jiné potřeby na výživu než dospělý jedinec nebo zvířecí senior. Liší se také forma a složení granulí pro menší psy (jsou drobnější a mají více tuků a bílkovin) a velká plemena (jsou větší a bývají obohaceny o kloubní výživu). Krmení je samozřejmě třeba přizpůsobit míře pohybu psa či kočky. Běhají často venku, sportují s vámi, cvičíte je? Pak sáhněte po granulích s vyšším obsahem tuku. Důležitý je i zdravotní stav zvířete, stejně jako u lidí jsou totiž i jedinci s určitou potravní intolerancí. Těm nejvíce prospěje krmivo s co nejmenším množstvím použitých surovin.

Správné složení je základním kamenem úspěchu

Ať se vám to líbí, nebo ne, kočky a psi jsou především masožravci. V krmivu je proto ze všeho nejdůležitější vysoký obsah kvalitních živočišných bílkovin. Maso se na přebalu uvádí jako čerstvé, nebo sušené, tedy masová moučka. Tato bývá u kvalitních výrobků specifikována (kuřecí, kachní, rybí...) a měl by být uveden i procentuální obsah masa. Dále sledujte zdroj sacharidů a jeho procentuální zastoupení - mnoho výrobců vyplňuje krmiva zbytečně velkým množstvím obilovin, které nemají výživovou hodnotu a leckdy se i špatně tráví. Výtečným zdrojem sacharidů jsou naopak brambory a rozhodně nezaškodí ani příměs ovoce a zeleniny, z nichž zvířata čerpají vitamíny.

Jak nenaletět na reklamní trik

Kdo už něco o krmivech a výživě pro psy a kočky ví, nenechá se nachytat na lákavé slogany. Na místo toho se zaměří na informace, které jsou na přebalu uvedeny drobnějším písmem. Pokud se výrobce může pochlubit surovinami s regionálním původem, dokládá konkrétní údaje namísto obecných označení typu “živočišný produkt” a “dehydratované maso” a uvádí procenta jednotlivých složek, nemáte se čeho bát. Na špičku mezi zahraničními výrobci v poslední době vyšplhal italský brand Primordial, který je určen zvláště mezi příznivce bezobilných krmiv. Primordial pro kočky je skvěle stravitelný a nabízí lahůdky, jako je luxusní kachní a krůtí maso z volného výběhu s příměsí vitamínů, minerálů, antioxidantů a fytonutrientů. K dispozici je samozřejmě také Primordial pro psy - vyzkoušejte například směs kvalitního bůvolího masa s makrelou! Opět se jedná o maso ze zvířat chovaných a šlechtěných v Itálii, doplněné o příměsi, které prospívají ledvinám, trávicímu traktu a celkovému zdraví vašeho psa.

dogs-1246588_1280

- inzerce -

 

Publikováno: 06. 02. 2018
Poradna

 • 07.srpen 2018
  ohař
  Dobrý den, prosím o radu. Pořídili jsme si štěně MOK. Bydlíme na sídli... celý dotaz
 • 06.srpen 2018
  Fena cura v bytě
  Dobry den, moje 6ti leta fena cura v byte. Potřebu vykona vzdy na stej... celý dotaz
 • 31.červenec 2018
  pes v kanceláři
  Hezký den, kolegyně má zhruba osmiměsíční fenu křížence malého vzrůstu... celý dotaz