Kdy je vhodné a kdy nutné podávat kloubní výživu štěňatům?

Přečtěte si zajímavý článek a odpovězte na soutěžní otázku

Dostatečná a vyvážená výživa ve věku štěněte a mladých psů je mimo jiné velmi důležitá i pro správný vývoj pohybového aparátu, který ve velké míře ovlivňuje aktivitu i zdraví psa po celý život. Tělesný vývoj štěňat probíhá v delším časovém úseku a obecně platí, čím větší plemeno, tím je vývoj dokončen později, u velkých plemen se vývoj dokončuje v 18-24 měsíci života.

Rizikovým prvkem ve vývoji pohybového aparátu je nedostatečné zpevnění kostní tkáně příliš rychlým růstem a rozvoj dysplazie u psů s predispozicí tohoto nejčastějšího genetického onemocnění pohybového aparátu.

Problém často také vzniká nadměrným krmením psa v období růstových skoků, kdy se majitelé dopouštějí chyby a psa překrmují v domnění, že rychlý růst musí doplnit větší dávkou krmiva. Zvýšením energetického příjmu dochází sice ke zvyšování hmotnosti  zvířete, ale současně k přetěžování ještě nevyvinutých kloubů a k nedostatečné osifikaci kostí a osvalení pánevní oblasti i končetin. Doporučuje se proto restriktivní krmení s dostatkem živin a potřebných minerálních látek. Tento problém vzniká hlavně u velkých plemen. Tady je na místě upozornit, že k velkým plemenům se zařazují např. i oblíbená plemena labradorského a zlatého retrívra.

Kdy je nutné štěněti podávat kloubní výživu - chondroportektiva?

V období růstu a vývoje velkých a obřích plemen se doporučuje podávání kloubní výživy (chondroprotektiv) i přesto, že jsou podávána kvalitní krmiva, a to až do ukončení vývoje jedince. Nároky organismu jsou skutečně vysoké, pes rychle roste a zvyšuje svojí tělesnou hmotnost a použitím chondroprotektiv se může předejít i závažným onemocněním pohybového aparátu a kloubů. Nejčastěji postiženými plemeny jsou: bernardýn, bernský salašnický pes, bulmastif, čau-čau, mastif, německý ovčák, novofundlandský pes, rotvajler, velký knírač, zlatý retrívr.

Co jsou chondroprotektiva?

Chondroprotektiva jsou látky tělu vlastní, které pomáhají vyživovat a chránit kloubní chrupavku, ale i šlachy a vazy. Mezi tyto látky patří: chondroitin sulfát, glukosamin sulfát nebo hydrochlorid, kyselina hyaluronová a MSM (methylsulfonylmethan), ve veterinární medicíně se ještě často používají různé typy a formy kolagenu.

Kloubní výživa a vitamin C

Vitamin C je naprosto nezbytný k tomu, aby průběhu probíhajících fyziologických řetězců vytvořil při biosyntéze kolagenu specifická kolagenní vlákna, jež protkávají, jak chrupavky, tak kosti. I když na rozdíl od člověka si pes dokáže vitamin C v játrech vyrobit, u velkých a obřích plemen je diskutabilní množství, které pes dokáže vyrobit. Při vývoji nebo problémech pohybového aparátu se doporučuje doplňovat vitamin C. Kvalitním a koncetrovaným chondroprotektivem obohaceným o vitamin C je např. přípravek Proactivet Zdravý pohyb, navíc tablety jsou ochucené a tak pes přijímá svou denní dávku jako formu pamlsku.

Chondroportektiva v krmivech

Na obalech krmiv najdete dnes už běžně zmínku o obsahu chodropotektiv, bohužel ale bez informace, kolik % doporučené denní dávky chondroprotektiv se v krmné dávce nachází a jaká je jejich biologická dostupnost (vstřebatelnost). Při standardní krmné dávce je množství organismem skutečně přijatých chondroprotektiv z krmiva hluboce pod doporučenou denní dávkou.

Prevence je úspěch

Doba růstu a vývoje je rozhodující etapa pro plnohodnotný život psa. Mnohé chyby v tomto období jsou důvodem zdravotních komplikací, které lze jen obtížně bez následků odstranit. Nejlepší je vždy prevence.

Kromě stravy dodržujte i opatření v aktivitách. Přiměřeně dávkujte pohyb psa (častější, ale kratší procházky) a umožněte mu dostatek nerušeného odpočinku. Věnujte dostatečnou pozornost kvalitní výživě, u rizikových plemen ji do doby dokončení vývoje organismu doplňujte kvalitními veterinárními přípravky s ověřeným obsahem chodroprotektiv.

Pokud si nejste v problematice správné výživy (nejen štěňat) jistí a trápí vás řada otázek , obraťte se na odborníka – veterinárního lékaře.

 

Soutěžní otázka:

Napište alespoň 3 účinné látky, které obsahuje chondroprotektivum Zdravý Pohyb.

Odpovědi posílejte do 18. 7. 2017 na e-mail: minerva@i-minerva.cz.

Do předmětu e-mailu napište: PROACTIVET.

Nezapomeňte uvést své jméno, telefon a poštovní adresu.

5 vylosovaných získá balení přípravku Proactivet Zdravý pohyb.

Unknown-2

 

- komerční prezentace -

Publikováno: 19. 06. 2017
Poradna

 • 07.srpen 2018
  ohař
  Dobrý den, prosím o radu. Pořídili jsme si štěně MOK. Bydlíme na sídli... celý dotaz
 • 06.srpen 2018
  Fena cura v bytě
  Dobry den, moje 6ti leta fena cura v byte. Potřebu vykona vzdy na stej... celý dotaz
 • 31.červenec 2018
  pes v kanceláři
  Hezký den, kolegyně má zhruba osmiměsíční fenu křížence malého vzrůstu... celý dotaz