AKTUÁLNĚ: COVID-19 a domácí zvířata – testy u domácích zvířat

Závěr předchozího příspěvku předpověděl s předstihem vývoj událostí v oblasti výskytu viru SARS-CoV-2 v populaci domácích zvířat. Novinkou je nález viru u tygřice v newyorské ZOO. Úřady v Hongkongu hlásí další nález nového koronaviru u domácí kočky. Začneme tedy ve světle těchto skutečností testovat zvířata ve větším měřítku?

Koronavirus u koček

Virologové, zabývající se výskytem SARS-CoV-2 u zvířat se nyní shodují na tom, že kočky jsou z domácích zvířat k infekci novým koronavirem zřejmě nejvnímavější. U čtyřleté samice tygra malajského jménem Nadia se objevil kašel a nechutenství. Stejné příznaky se rozvinuly u tří dalších tygrů a tří lvů. Vzhledem k tomu, že odběr vzorků musel být proveden v celkové anestezii, byla zvolena právě Nadia z důvodu nižšího věku a celkově dobré kondice. Dýchací problémy mohou mít samozřejmě mnoho dalších příčin a testováno bylo vše, co přicházelo v úvahu. Výsledkem byl pozitivní test na nový typ koronaviru. Zvířata se nakazila od svého též pozitivního, nicméně asymptomatického ošetřovatele. Důležité ovšem je, že se stejně jako kočka v Belgii úspěšně zotavují. Zdá se tedy, že můžeme říci, že kočky se sice mohou virem SARS-CoV-2 infikovat, ale průběh a klinické příznaky jsou u nich mírné a dobře léčitelné. V každém případě budou nyní všechny zoologické zahrady světa chovající kočkovité šelmy dbát na jejich větší ochranu před možnou nákazou.

Testy u domácích zvířat

Na začátek je důležité říci, že testy určené pro testování lidské populace není možné použít pro testování zvířat a naopak. Přesto, že se jedná o stejné onemocnění, oba testy se liší. Případné testování zvířat tedy neubírá kapacity pro testování lidí. Test na nový typ koronaviru použitelný u zvířat vyvinuli vědci ze Svobodné university v Berlíně. V Německu se nyní zvažuje širší využití tohoto testu. Německo je ovšem jediné, ostatní evropské země o diagnostice SARS-CoV-2 ve větším měřítku u zvířat zatím neuvažují. Specifický test pro využití ve veterinární medicíně vyvinula také společnost IDEXX, která ho v průběhu února a března vyzkoušela na 3 500 vzorcích odebraným domácím zvířatům v USA. Vzhledem k tomu, že nebyl nalezen ani jeden pozitivní případ, tento výrobce plošné testování psů a koček nedoporučuje. V této chvíli má většina světových odborníků stejný názor. Je ovšem otázka, co přinesou další týdny. Rozhodně platí stále opakovaná doporučení zvýšené opatrnosti a důsledné dodržování osobní hygieny při kontaktu se zvířaty. Podrobnější informace najdete v prvním díle této minisérie.

Odborníci se tedy na základě vývoje posledních dní přiklánějí k tomu, že onemocnění je za určitých podmínek, a spíše výjimečně, přenosné z člověka na zvíře. Po pravdě řečeno, kdyby byl člověk infekční stejnou měrou pro zvířata, jako je pro příslušníky svého druhu, umíte si představit, kolik pozitivních zvířat by muselo být? Vědci jsou zatím přesvědčeni, že pravděpodobnost přenosu koronaviru ze společenského zvířete na člověka je minimální. Každopádně zatím tato cesta nákazy člověka potvrzena nebyla.

MVDr. Michaela Riedlová

Publikováno: 09. 04. 2020




Poradna

  • 07.srpen 2018
    ohař
    Dobrý den, prosím o radu. Pořídili jsme si štěně MOK. Bydlíme na sídli... celý dotaz
  • 06.srpen 2018
    Fena cura v bytě
    Dobry den, moje 6ti leta fena cura v byte. Potřebu vykona vzdy na stej... celý dotaz
  • 31.červenec 2018
    pes v kanceláři
    Hezký den, kolegyně má zhruba osmiměsíční fenu křížence malého vzrůstu... celý dotaz