Vážné problémy u boxera

14:22:34 25. 02. 2012

Dobrý den, mám 14 měsíčního boxera a už v 6 měsících u něj nastaly vážné problémy. Jednoho dne začal mít vysoké teploty. A nedokázal pohnout krkem, prakticky byl celý jakoby ztuhlý. Nejedl, a pít pil pouze násilím. Nezbývalo nám než se obrátit na veterinární ordinaci. Pejsek měl svěšenou hlavu a v oblasti krku byl na dotek velice agresivní. Nevěděli si s ním rady a teplota neustupovala. Nakonec nás poslali do Brna a tam zjistili, že má zánět na krku. Pár měsíců byl na antibiotikách ale jakmile je vysadil bylo to za dva týdny zase zpátky. Proto jsme se obrátili na jinou veterinární ordinaci. Tam nám nasadili jiná antibiotika a jakmile je vysadil bylo vše v naprostém pořádku. Ale o 3 měsíce později nastala stejná situace. Pořád jen vysoké teploty. Právě je na antibiotikách (prednison) a 3x týdně má injekce. Myslíte, že by to opravdu mohl být zánět? A pořád se objevovat? Bude někdy opravdu v pořádku? A nebo se toho už nezbavíme? Nikdo si s ním neví rady co mu opravdu je. Žádám o pomoc prosím. Předem děkuji.


Sylvie Szkanderová

Naše odpověď:

Dobrý den,
bohužel neuvádíte, jaká konkrétní vyšetření byla nebo nebyla provedena, ani jaká byla přesně stanovena diagnóza. Zánět na krku je příliš obecný termín, a důležité je zjistit, jaká je jeho příčina - může to být infekce, ale třeba i nádorový nebo autoimunitní proces.
Jen bych podotkla, že prednison není antibiotikum, ale kortikosteroidní hormon se silným protizánětlivým, ale i imunosupresivním účinkem (tlumí aktivitu imunitního systému).
Popisované příznaky by mohly odpovídat např. také meningitidě, ale nechci spekulovat, takto od klávesnice v žádném případě nemůžeme tento zapeklitý případ rozluštit. Doporučila bych Vám obrátit se na některé z dobře vybavených referenčních pracovišť (např. veterinární nemocnice AA-vet nabo Jaggy), kde by snad problému mohli přijít na kloub.

MVDr. B. Neumannová
Poradna