Shiba Inu čůrání doma

19:09:47 30. 11. 2017

Dobrý den,máme2 měsíční Shibu asi týden doma.To,že udělá loužičku s tím se počítá u štěněte,ale..Včera byl sám doma cca od 7.30h-15h.Doma byla jedna loužička.Hned jsem s ním šla na zahradu a po chvilce na procházku.Po příchodu domů začal dělat loužičky..přitom ven s ním chodím každou chvilku,i když se vyčura venku,tak doma třeba do 5min udělalá loužičku..Nechápu proč.Když je doma s manželem tak nic,ale jen se objevím já,tak cvrká a cvrká.Přijde mi,že to dělá schválně,jen nevím proč.Věnuju se mu myslím dost,ale jen se otočím tak už to je...Co s tím?


Hanca

Naše odpověď:

Dobrý den,

tak malé štěně by nemělo být tak dlouho samo doma. Nejen z důvodů sociálních, ale také proto, že jeho chování v té době nemáte pod kontrolou a snadno se u něj pak mohou vytvořit špatné návyky. Ideální by bylo vzít si na nějakou dobu volno a opravdu se mu věnovat, kdykoliv projeví neklid, čichá u země, točí se apod., okamžitě ho vzít do náruče a odnést ven. Tam na ně netlačit, ale trpělivě vyčkávat, dokud se nevyprázdní - pak hned hodně pochválit.

Proč štěně zrovna na Vás reaguje pomočováním těžko říci - pravděpodobně je to ale stresová reakce na nějaké Vaše předchozí chování, rozčilení, hubování apod. Nezlobila jste se na ně někdy, když po návratu z procházky "schválně" udělalo loužičku? Nebojí se venku obecně? Rozhodně to však nedělá schválně, to je polidšťování psa, které situaci nevyřeší. Zázračný recept také neexistuje. Pomůže naopak trpělivý, klidný a důsledný přístup z Vaší strany - bedlivě sledovat reakce štěněte, co nejčastěji s ním chodit ven, tam ho za každou loužičku chválit, naopak doma si jich pokud možno nevšímat.a zařídit to tak, aby moc nevadily(např. dočasně srolovat koberce apod.) Už vůbec pak ne, když loužičku objevíte až ex post. Ne nadarmo se říká, že výchova štěněte je "práce na plný úvazek" - první týdny jsou opravdu náročné, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí. 

L. Smrčková
Poradna

 • 10.srpen 2018
  březost feny
  fena která bude mít v listopadu 7 let mi zabřezla 9.8.2018 rasa Bernsk... celý dotaz
 • 07.srpen 2018
  ohař
  Dobrý den, prosím o radu. Pořídili jsme si štěně MOK. Bydlíme na sídli... celý dotaz
 • 06.srpen 2018
  Fena cura v bytě
  Dobry den, moje 6ti leta fena cura v byte. Potřebu vykona vzdy na stej... celý dotaz