ohař

10:51:50 07. 08. 2018

Dobrý den, prosím o radu. Pořídili jsme si štěně MOK. Bydlíme na sídlišti ve větším bytě, ale hned u velkého lesoparku. Jsme akční rodina, děti mámě větší, mladší dceři bude 10 let, je milovnicí psů a je stále venku. Já chodím denně běhat, jezdíme na kole. Chtěli jsme MOK proto, že jsme již hlídali občas jednoho pejska kamarádky, a zamilovali jsme si jeho akčnost i povahu. Bohužel, naše 10 týdenní štěně nás trochu trápí. Nerada použiji toto slovo, ale nevím jaké jiné...štěně je vrčivé a kousavé...Manžel s ním ráno vstane a hodinu je venku. Respektive Dártík nechce vůbec chodit, po patnácti minutách už chce zpátky domů. Nechá se pohladit po zádech, ale jakmile ho chceme vzít do náruče, tak hodně vrčí, cení zuby a kouše do ruky...toto se také děje, když ho snášíme ze schodů (kvůli nožkám) - jedno patro. Jinak s ostatními psi celkem vychází. Tento pejsek byl nejmenší ze sourozenců... a pravděpodobně si zakusil se sourozenci. Prosím poradila by jste, jak s takovým štěndou postupovat? Už jsme s ním tedy jednou byli na socializaci na cvičáku, ale s tím štěkám a kousáním si nevíme rady, abychom to ještě nezhoršili...děkuji mockrát M. Kamarytová


misulkam

Naše odpověď:

Dobrý den,

Abychom se mohli více pustit do vašeho problému, chybí mi mnoho informací k rozluštění spouštěče chování Vašeho štěněte. Ale pokud štěněti vadí manipulace, většinou se jedná o nejistotu. Správnou socializaci provádí už zodpovědný chovatel, v každém vrhu se může objevit labilnější zvířátko, které má s takovým kontaktem problém, potom je ale na chovateli, aby to rozpoznal a v tomto směru se štěněti více věnoval, žádné štěně nepřichází na svět s vědomím, že zvedání psa do výšky je normální a bezpečná věc. Tuto situaci většinou naučí štěně už chovatel, leckdy ale stačí méně zodpovědný přístup chovatele nebo špatná zkušenost štěněte, kterou velmi často způsobí děti, svou nepřiměřenou a divokou láskou ke štěněti. Prosím Vás, nepřistupujte ke svému štěněti tak, že je to zlý hajzlík, který potřebuje za uši, ale jako ke štěněti, který se ocitlo v neznámém světě a neví, co od něj má čekat a tato situace mu působí stres, který řeší jako pes, ne jako člověk. Vaše štěndo jako nejmenší z vrhu mohlo podléhat ve vrhu štěnat největší šikaně, mohlo být špatně socializované od chovatele nebo mohlo zažít nepříjemnou manipulaci u veterináře nebo je samo o sobě jen citlivější. Dejte mu čas a vysvětlete mu, že Vaše manipulace je v pořádku a nic se mu nestane. V žádném případě ho za to netrestejte, naopak, mu manipulaci rozfázujte a denně několikrát za den s pamlskou odměnou na něj sahejte, zkoušejte pomalu zvedat a buďte v klidu. Snažte se začít vždy tím, co mu není ještě nepříjemné a nabídněte mu za jeho statečnost pochvalu a odměnu.To že štěňátko nechce být dlouho venku může zase poukazovat na jeho slabší a  bojácnější povahu, pokud to dělá z důvodu, že si je nejistý a chce honem do bezpečí.

Nenuťte ho silou do kontaktu a pohlídejte Vaše děti, aby se k němu chovali s úctou a nepodtrhli jeho špatnou reakci na manipulaci ještě víc. Ideální by bylo si ve Vašem okolí najít někoho, kdo na pejska koukne, protože zpětná vazba je pro tento problém nejdůležitější. Pokud je pro Vás možné přijet k nám (Mladá Boleslav) ozvěte se, domluvíme se na konzultaci. Nemusíte se bát, tento problém po odběru od chovatele řeší mnoho majitelů, při citlivém a správném přístupu se to dá velmi rychle zvládnout, pamatujte však na to, že ne každý pes se cítí v objetí a při manipulaci bezpečně a není důvod ho do toho nutit víc, než je pro život s ním zapotřebí. Maďaři jsou citlivé plemeno a potřebují i citlivý přístup. Bude z něj skvělý společník, pokud mu dáte čas a ukážete mu lidskou lásku takovou, jaká má být.

Iveta Saílková,vas-pes@seznam.cz
Poradna

 • 10.srpen 2018
  březost feny
  fena která bude mít v listopadu 7 let mi zabřezla 9.8.2018 rasa Bernsk... celý dotaz
 • 07.srpen 2018
  ohař
  Dobrý den, prosím o radu. Pořídili jsme si štěně MOK. Bydlíme na sídli... celý dotaz
 • 06.srpen 2018
  Fena cura v bytě
  Dobry den, moje 6ti leta fena cura v byte. Potřebu vykona vzdy na stej... celý dotaz