jak naučit štěně čůrat venku aj.

00:00:00 00. 00. 0000

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak a do kdy se má štěňátko naučit čistotnosti. Můj známý má štěňátko 4,5 měsíce  (australský ovčák ). Močí hned po tom co se napije, je nemožné vyběhnout hned z bytu ven, aby se to stihlo než to pustí. Naučila se to dělat občas na balkon, ale když je zima močí po celém bytě. Má už jistou provinilost, když to udělá v bytě a schová se, ale ta je slabá. Venku to dělá občas taky moc se jí však nechce udělá to spíš zas v bytě hned po vycházce.  Navíc můj známý chodí i do práce rozkousala mu celou sedačku a kabeli i přes to že hračky má. Opravdu se tak moc nudí ? Poraďte prosím jak u štěněte zvládnout toto zvláštní krizové období co nejlépe. Děkuji Jasmína Šimková 
Naše odpověď:

Dobrý den,
tu "nemožnost" vyběhnout ven z bytu, jakmile se štěně napije, bych spíše vylučovala - štěněti vždy chvíli trvá, než si najde místo na vyprázdnění - chodí s nosem u země, čichá, točí se. Je třeba ho bedlivě pozorovat a opravdu IHNED v tu chvíli ho zvednout a vynést ven. Nevím, jestli si nový majitel dostatečně uvědomuje, jak velkou pozornost a péči je třeba této výuce věnovat - ven chodit minimálně každé dvě hodiny, někdy i častěji. Být trpělivý, správné chování vždy odměňovat (pamlskem, pochvalou atd.), špatné netrestat, zvláště pak ne ex post. Přípustné je max. okřiknutí V TU CHVÍLI, kdy štěně čůrá, už 5 vteřin potom je k ničemu a štěně jen mate. Štěně rozhodně není "provinilé", jen se ze zkušenosti obává reakce majitele, aniž by však tušilo, proč přichází. To, co popisujete, je typický příklad antropomorfizace psa, psi myslí jinak než lidé.
Dále zmiňujete destruktivní chování - může být projevem strachu z odloučení a ze samoty, ale i nudy, nemožnosti dostatečně uvolnit energii jinak. Pokud majitel chodí na celý den do práce a štěně nechává o samotě, není se čemu divit -ani tomu, že se nenaučí čistotě. Jaké je řešení? Něco si zjistit o chování psů a způsobu, jak se učí, a podle toho se zařídit. Nenechávat štěně dlouho samotné doma (např. zajistit hlídání a venčení jinými členy rodiny). Štěněti hodně věnovat - nestačí vycházky, důležité je budování kontaktu, spolupráce, výchova, základy výcviku, hry atd.  Neřešit jen následky, ale zamyslet se nad tím, PROČ se štěěn chová tak, jak se chová. Doporučovali bychom Vám najít si v okolí nějakou dobrou psí školu a začít navštěvovat školku pro štěňat, kde by vám zkušení cvičitelé měli se všemi popsanými problémy prakticky poradit.
Mnoho úspěchů přeje
L. Smrčková
Poradna