Vyhodnocení kloubů u pejska

16:37:29 08. 02. 2018

Dobrý den, plánuji se svým pejskem podstoupení RTG na kyčle a lokty (povinné k uchovnění). Je to můj první pejsek s PP. Proto Vás prosím o zodpovězení následujících otázek. Na stránkách klubu jsem našla adresu veterináře, kam odeslat provedené snímky na DKK a DLK. Ale pochopila jsem to tak, že snímky může udělat i naše veterinářka? Předpokládám, že budu potřebovat PP, ten se odesílá spolu s vyhotovenými snímky? Nebo ještě jiné dokumenty? Ráda bych provedla i nepovinné RTG vyšetření, ale na klubových stránkách není uvedený žádný lékař, který by např. posoudil ramena. Znamená to tedy, že si mohu vybrat, komu odeslat snímek k vyhodnocení? Předem mnohokrát děkuji, omlouvám se, jsem naprostý začátečník :-)


Jana

Naše odpověď:

Opravdu se není za tento dotaz proč omlouvat, naopak, děkuji za něj. Odpověď se bude hodit mnoha začínajícím chovatelům.

Zcela správně jste odvodila, že snímky DKK nebo DLK může zhotovit jakýkoli veterinární lékař, který má potřebné znalosti a technické vybavení. Jen pro úplnost, též musí mít povolení k činnosti od Komory veterinárních lékařů. Bude tedy vědět, jak má správně snímek pro následné posouzení vypadat. Zdálo by se to jako banalita, ale není. Je zde několik důležitých faktorů, které dokazují, jak je volba zhotovitele snímku důležitá. Prvním je nutnost uvést zvíře do stavu relaxace tak, aby bylo možné snímek udělat. Poloha při snímkování je totiž naprosto nepřirozená a bez „uspání“ psa ji nelze dosáhnout. Dalším faktorem je to, že tento první snímek sice lze v budoucnu opakovat, ale jedině tehdy, není-li posuzovatel s jeho kvalitou spokojen, případně odvolá-li se majitel v případě pozitivního nálezu při prvním hodnocení. V případě odvolání platí majitel kromě celého úkonu zhotovení nového snímku též poplatek 5000,- Kč pro odvolací komisi, který mu bude vrácen pouze v případě, že bude odvolání úspěšné. Komise tedy uzná, že jeho pes má nižší stupeň dysplazie, než stanovil posuzovatel. V každém případě ale bude nutné psa znovu uvést do anestezie. Tj., nejen že bude jeho organismus vystaven znovu anestetiku, ale pro majitele to bude znamenat další nemalé finanční náklady. Zkušení chovatelé se vzniku této situace brání tak, že prostě na snímkování jedou i přes celou republiku k lékaři, který dané plemeno přímo posuzuje. Ten totiž těžko může vyžadovat opakování úkonu, když ho sám provedl. Zvažte uvedené informace a domluvte se s Vaší veterinární lékařkou, zda bude RTG DKK či DLK provádět sama.

PP se spolu se snímkem neodesílá, zhotovitel do něj pouze potvrdí, že snímek udělal. Od Vás nebude odesílající veterinární lékař potřebovat nic dalšího.

Chcete-li posoudit jakýkoli jiný kloub či klouby, doporučuji nechat snímky udělat hned při prvním snímkování a nechat je zhodnotit stejným veterinárním lékařem, který bude posuzovat DKK. Bude-li zhotovitel přímo posuzovatelem, je to snadné, neboť posuzovatelé bývají také specialisté ortopedi. Zvolíte-li si pro zhotovení snímků vaší veterinární lékařku, nechte udělat rovnou i snímky ostatních kloubů a domluvte se s ní, zda by je mohla odeslat pro posouzení s těmi oficiálními. Podle mého názoru by mělo být rentgenologické vyšetření v těchto případech prováděno ideálně specialistou nebo alespoň tím, kdo má velmi dobré znalosti ortopedie i rentgenologie. Výsledek této preventivní diagnostiky totiž zcela závisí na správné expozici a dokonalém polohování zvířete.

Přeji Vám DKK 0/0 a hodně úspěchů v chovu.

MVDr. M. Riedlová
Poradna

 • 10.srpen 2018
  březost feny
  fena která bude mít v listopadu 7 let mi zabřezla 9.8.2018 rasa Bernsk... celý dotaz
 • 07.srpen 2018
  ohař
  Dobrý den, prosím o radu. Pořídili jsme si štěně MOK. Bydlíme na sídli... celý dotaz
 • 06.srpen 2018
  Fena cura v bytě
  Dobry den, moje 6ti leta fena cura v byte. Potřebu vykona vzdy na stej... celý dotaz