Povel

19:54:59 19. 11. 2017

Dobrý den, prosím o radu, mám 8mi měsíční fenku sibiřského huskyho a máme problém s přivoláním. Pokud řeknu "Ke mně" v bytě, na zahradě tak přijde, ale pokud je na volno nic jiného pro ni neexistuje. Běhá si daleko ode mně, na přivolání nereaguje. A když už je blíže u mě, sedne si a stejně nepřijde. Metody typu, že se jí schovám nebo že změním směr na ni nefungují, nic si z toho nedělá. Na procháce ji nic jiného nezajímá než volnost. Co mám dělat aby si mě všímala, vnímala mě a byla jsem pro ni i ve volné přírodě zajímavá? Děkuji za jakékoli nápady na nápravu Naty


Naty

Naše odpověď:

Dobrý den,

Pořídila jste si plemeno, které je velmi aktivní ale také velmi nezávislé, tak je potřeba k tomu i přistupovat, naučit takové plemeno spolehlivé přivolání není vůbec snadné a leckdy to trvá opravdu dlouho. Pokud již v tomto věku má Váš sibiřan problém s přivoláním ve volném prostředí,  doporučuji Vám přestat ji bezprizorně pouštět a pokoušet se volat a zkoušet, zda zrovna přijde nebo ne, jen tak utvrdíte její nezájem provést povel. Pokud je fenka natolik nevnímává vůči Vám, doporučuji Vám využít tu největší páku, co na zvíře máte, a to je krmení. Krmte ji jen z ruky, doma i venku,  a to vždy jen za spolupráci s Vámi. Není cílem fenku nekrmit a nechat hladovět, ale krmit ji jen za to, že s Vámi bude spolupracovat,  a to každý den. Když nebudete mít ten den dostatek času, procvičte si nějaké cviky jen doma a zkrmte tak celou denní dávku, jinak se ale snažte co nejvíce ji krmit na procházkách právě za její pozornost vůči Vám, za reakci na jméno, za přivolání, za jakýkoli jiný povel nebo jen za to, že k Vám sama přijde nebo vyhledá kontakt s Vámi. Voďte jí na dlouhém vodítku a cvičte a cvičte. Držte se jasných zásad, jeden povel a cvik musí být splněn, pomáhejte si v případě potřeba vodítkem, ale buďte mírná a klidná, u huskyho si jen stěží vybudujete respekt na základě vztekání. Nezapomeňte však fenku chválit hlasově a projevovat radost z jejího správného chování.

To, že fenka přijde blíž k vám, ale nechce přijít až k Vám, vypovídá buď o nevhodném trestání za pozdní příchod fenky a nebo o tom, že nechce být chycena na vodítko, proto je potřeba se maximálně vhýbat trestání, když pejsek přijde , a procvičovat přivolání i ve chvíli, kdy pejska nechcete upnout, ale průběžně po celou dobu vycházky.

Iveta Sadílková
Poradna

 • 10.srpen 2018
  březost feny
  fena která bude mít v listopadu 7 let mi zabřezla 9.8.2018 rasa Bernsk... celý dotaz
 • 07.srpen 2018
  ohař
  Dobrý den, prosím o radu. Pořídili jsme si štěně MOK. Bydlíme na sídli... celý dotaz
 • 06.srpen 2018
  Fena cura v bytě
  Dobry den, moje 6ti leta fena cura v byte. Potřebu vykona vzdy na stej... celý dotaz