Pes v autě

18:06:44 27. 12. 2011

Dobrý den, náš pes (bišon, pět let) je od štěňata zvyklý na jízdu v autě. Nemá s tím žádné problémy, většinu cesty prospí, když jedeme moc dlouho, tak kouká z okna (samozřejmě zavřeného). Loni v zimě se ale objevil menší prolém-při cestování ve tmě se klepal. Přes rok se to zase mockrát nestalo, ale když se zase stmívá brzo, klepání se objevilo. Chtěla bych se zeptat, zda-li nevíte, co klepání způsobuje a zda je možné psa nějak uklidnit.


Liina

Naše odpověď:

Klepání je zřejmě projevem nervozity. Těžko z takto kusých informací usuzovat, z čeho je pejsek nervózní. Znám mnoho psů, kteří se bojí silvestrovského střílení a střelby jako takové, popřípadě také bouřky,  a tyto úkazy nahánějící strach mají spojeny s tmou nebo šerem. Zhruba od října, kdy se začne brzy stmívat, až do března takoví psi odmítají chodit večer ven a když jsou donuceni, klepou se a stále se ohlížejí, odkud zazní ta hrozná rána. Možná je to případ i Vašeho pejska. Jinou možností je pouze zhoršená zraková orientace ve tmě a pocit nejistoty - zatímco za světla pejsek pozoruje za jízdy okolí a vyhodnocuje míru případného ohrožení, za šera a ve tmě vidí velmi špatně a má pocit, že nemá vše správně pod kontrolou. U psíka malého plemene však může jít také jen o pocit chladu a nepohody, zvláště pokud je zvyklý spávat zahrabaný v pelíšku nebo pod peřinou, a třesem svalů vyrábí teplo. 
Zkuste naučit cestovat psa v plastové přepravce vystlané měkkým hebkým polštářkem. Zajistíte mu tak bezpečí, pohodlí a teplo a polštářek ztlumí případné nárazy na stěny přepravky. Cestování pak bude probíhat stále stejně, bez ohledu na denní dobu či počasí a pes se naučí nestarat se o dění kolem auta. Pokud by třes přetvával, je možné pejska před cestou zklidnit některým z preparátů na přírodní bázi, například kapslemi s obsahem alfa-kasozepinu nebo prášky či kapkami obsahujícími tryptofan. Tyto léky dostanete v každé veterinární ordinaci.

MVDr. Hana Žertová




Poradna

  • 03.květen 2012
    bonitace
    dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to z bonitaci u boxerů. je tř... celý dotaz
  • 30.duben 2012
    svrbění
    dobrý den, mám doma 2-letou Labradorku a dost často se kouše na ocasu,... celý dotaz
  • 22.duben 2012
    fenka a děti
    Dobrý den, pořídíli jsme si 2 letou fenku křížence rotvajlera s jezevč... celý dotaz