Agresivní shiba inu vuči jiným psům

15:21:15 05. 09. 2017

Dobrý den, máme doma ročního pejska shiba inu, dalé máme další dva pejsky (kříženec ohaře-jezevčíka 8let a voříška 6let obě to jsou fenky). Shibu vlastníme 7 měsíců a doposud byl s ostatníma pejskama v pohodě, před pár dny zaútočil na 8 letou fenku bez jakéhokoliv důvodu a kousnul jí do nohy až na krev. Dnes ráno se tato situace opakovala, až na to, že kousnutí bylo do krku. Shiba byla velmi agresivní a neagovala na žádný podmět. Nikdy jsem nezaznamenali u naší shiby podobné reakce, ani když se setkal s cizími pejsky, chtěl si pouze hrát. Naše shiba neprojevuje agresivitu, ani když mu zkusíte vzít jídlo, jen kouka. Mohu Vás porosit o radu ? Děkuji David


David

Naše odpověď:

Dobrý den, Davide,

v jednom roce ještě máte asi poměrně šanci s tím něco udělat. Bude ale potřeba na tom zapracovat a kdoví, jaký bude výsledek. Pokud je to opravdu tak, jak píšete - tedy že pejsek se zakousl do krve - bývá to dost složité. Pro začátek bych je určitě nenechával bez dozoru na volno spolu. Pořídil bych klícku nebo kenelku, do které bych agresivního pejska odložil v době nepřítomnosti, aby nic nemohl udělat starší fenečce. Jednoduše jim zamezte přístup k sobě.

Pokud by to pokračovalo dál, je možné sáhnout rovněž po náhubku. Náhubek není za trest (to bude potřeba pejskovi vysvětlit), ale normální věc, kvůli které není zapotřebí se vztekat.

A teď k tomu, jak vyřešit danou situaci - pravidla doma stanovujete zejména Vy sám (případně další členové domácnosti). Vy jste šéf a co Vy řeknete, to by mělo platit. Je potřeba to dát dost dobře najevo. Shiby jsou specifické tím, že dokáží už hodně mladé takzvaně vystrkovat růžky. Mnohdy potkáme shibu, která vrčí na lidi v útlém věku. Rozhodně mě nepovažujte za nějakého tyrana, ale pořádek musí být a měl byste zapracovat na tom, aby pejsek co nejdříve pochopil, že to, co dělá, je špatně. To docílíte jen tím, že Vás pes bude respektovat. Pokud dochází k chování, které si nepřejete (a je jedno, zda kouše botu, okusuje Vás osobně nebo kouskl bezdůvodně psa), tak je potřeba:

 1. Důrazným a intonačně jasným povelem říct, že to dělat nebude - například "NEDĚLEJ TO!", ale ve finále je fuk, co budete říkat, jde především o to, jak to budete říkat.
 2. Pokud jen povel bude málo (a v téhle situaci a věku si myslím, že bude), tak bude potřeba zajistit to, aby Vás takzvaně "neměl na háku". Vzal bych psa za krkem, zvedl do výšky - v tu chvíli by Vás měl vnímat a poté bych aplikoval znovu bod 1 - důrazně a jasně nastavit pravidlo. Když se pes uklidní a vnímá, pouštím na zem a pokud bude v klidu, pochválím, že tak je to dobře.

Nezapomínejte chválit, když není problém a pes se zklidní, o to více pak nezapomeňte, že pravidla nastavujete Vy sám a tedy i trestáte Vy za jejich nedodržování. Nejlepší by bylo, kdybyste byl schopen odhadnout, kdy k dalšímu takovému útoku dojde a předejít mu - čapnout ho ještě předtím, než stihne fenečku napadnout a postupovat stejně, jako jsem popsal výš.

Předem bych rád upozornil, že již novorozená štěňata stejným způsobem po pelechu posouvá matka (taky je bere za krkem), je to naprosto přirozené, nebolí je to a není to fyzickým trestem. Trest je hlavně psychický, když mu vyčiníte.

Rozhodně bych nepodceňoval danou situaci, podle toho co píšete se to jeví dost vážně. Určitě bych pořídil ten náhubek, klícku a udělal bych vše pro to, aby se daná situace neopakovala a rozhodně bych nastavil pevné mantinely, ve kterých bych za každou cenu psa udržel. On to pochopí. Bude to trvat, bude záležet na Vašem přístupu, ale možné to je.

Kdyby se nedej Bože stalo, že by pejsek zavrčel i na Vás, tak nemusím připomínat to, co jsem psal na začátku - Vy jste šéf a Vy si to doma musíte srovnat tak, aby tomu tak bylo. Pes se musí podřídit a pochopit situaci.

S pozdravem Jan Čech

Shibí vychovatel a cvičitel

Poradna

 • 10.srpen 2018
  březost feny
  fena která bude mít v listopadu 7 let mi zabřezla 9.8.2018 rasa Bernsk... celý dotaz
 • 07.srpen 2018
  ohař
  Dobrý den, prosím o radu. Pořídili jsme si štěně MOK. Bydlíme na sídli... celý dotaz
 • 06.srpen 2018
  Fena cura v bytě
  Dobry den, moje 6ti leta fena cura v byte. Potřebu vykona vzdy na stej... celý dotaz