agresivita

06:29:05 12. 09. 2017

Dobrý den, máme téměř tříletého psa Shiba Inu. Koupili sme ho bez papírů původu v jeho 8 týdnech, už jako štěně byl poněkud bojácný a ostražitý vůči cizím lidem ( ti, které dosud nepotkal, nebo jen párkrát a dají se s námi do řeči nebo si ho nedej bože chtějí pohladit) projevovalo se to štěkáním na něj a svěšení ocasu z jeho obvyklé polohy. To by jsme s přítelem opominuli, kdyby nezačal štěkat a vrčet i na nás, na jeho nejbližší lidí. Vecer, když si jdeme lehnout, odcházíme z obýváku do ložnice, kde on obvykle poléhavá, a jdeme přes chodbu, kde má misky se zradlem a vodou. Dojdeme do ložnice a nastane problém, začne štěkat a poustet hrůzu jako blázen, jak kdyby se leknul a my ho vytrhli ze snu...projdeme kolem něj on odejde do obýváku na místo a je klid. Ráno se vzbudime, on je opět hodnej pes a má radost že nás vidí a vítá nás jako vždycky... Myslíme si že mu tedy jen něco přelétlo přes čumak, ale opak je pravdou. Nastane situace kdy odcházíme do práce, přítel jde o deset minut dřív než já, oblíkněte se tedy, vezme si batoh na záda a nahne se nademne a chceme se rozloučit, v tu chvíli opět pes začne štěkat a vrčet, ale jako že hodně až mám pocit že vzbudí celý panelák. Páníček odejde a on si lehne před vchodové dveře, když chci odejít já, opet na mě vrčí a musím ho odlákat na piškot, abych vubec mohla odejít z domu. Odpoledne přijdeme a zase je to on, vítá nás a hraje si, jako by se nic nestalo... Moc prosím o radu, co s ním..opravdu se ho v těchto situacích už bojím, a nevim kam až to dojde...predem děkuji za reakci.


shiba ini

Naše odpověď:

Dobrý den,

bohužel u psů bez průkazu původu se dost často objevují zhoršené povahové vlastnosti. Podmínky pro uchovnění shiby jsou v ČR velice mírné a proto, když už někdo chová bez průkazů původu, je to většinou buď z důvody vadu exteriéru, špatných povahových vlastností nebo zdravotních vad. Ani jedno není zrovna ideální, uznejte sama. Nějaký důvod to prostě má, zvláště když k uchvonění u nás se stačí zúčastnít jedné klubové výstavy, nechat pejska enbo fenečku změřit a to je všechno. Nejsou nutně vyžadovány žádné zdravotní testy, ani nic dalšího složitého. Rozhodně bych příště doporučoval se obrátit na chovatele, nikoliv na rádoby chovatele, který množí pejsky bez průkazů původu ať už uvádí důvody jakékoliv (typicky - "oba rodiče PP mají" apod. - nevěřte tomu, je to stále dokola).

A teď už k tomu chování. Zásadní je Vaše věta "to bychom s přítelem opomenuli". Ono je ve finále jedno, zda ze strachu štěká na vám známé (a jemu neznámé) lidi nebo na vás. Tam to všechno začíná. Shibu obzvláště je potřeba řádně a "nekonečně" socializovat, aby na cizí lidi, auta, vlaky, hluk byla zvyklá. V neposlední řadě je potřeba mít nastavené jasné mantinely, které prostě pes nebude překračovat.

Začnu od počátku - oddělejte mu misku se žrádlem a krmte jednou nebo dvakrát denně (ráno a večer) způsobem, že mu misku dáte na 5 minut a co nesežere, sbíráte. Tím odstraníte jeden potenciální problém, který zbytečně vyvolává konflikty, byť by si vás s přítelem pes neměl všímat, když jen jdete okolo. Ve chvíli, kdy na vás začne vrčet, štěkat a pouštět hrůzu je potřeba se nebát a postavit se mu. Vysvětlit mu situaci. Jak? Tak prvně bych zkusil okřiknout s výrazně nespokojenou intonací v hlase "NEDĚLEJ TO!" a než bázlivě procházet okolo, tak bych se mu postavil. Bohužel si myslím, že to v tomto případě bude již málo. Proto by bylo dobré upoutat jeho pozornost, aby vás vnímal jako "někoho". Ideální je chytnout psa za volnou kůži za krkem, zvednout do vzduchu a opakovat ten důrazný hlasový povel. To jak na psa budete mluvit (tedy intonačně) je mnohem důležitější, než co budete říkat (konkrétní slova). Dokud se pes nesklidní, vytrváme. Pokud by s vámi bojoval, nebál bych se zatřást s ním. Jakmile se pes uklidní, pokládáme na zem a v případě, že je vše v pořádku, pochválíme (opět dbejte na správnou intonaci) - například "toooo je hodný pejsek". Pokud by se vrčení opakovalo, opakujeme do nekonečna.

Nic lepšího Vám bohužel neporadím. Pokud je to v tomto stádiu, tak vy si s přítelem doma musíte nastavit takové podmínky, aby pes pochopil, že on není ten, co bude doma poroučet kdy a kdo jde ven. Jakési chlácholení a lákání na piškot bych úplně vynechal - piškot může dostat jako pochvalu až za to, že se uklidní a přestane to dělat a nechá vás v klidu odejít.

Rovněž bych zvážil a hodně doporučil pořízení kenelky nebo klícky. Před odchodem z domu bych jej nenechával na volno, zavřel bych jej do kenelky (určitě máte řádně vyvenčeno), pochválil jej, když se bude chovat dobře a šel bych pryč - opět předejdete problému dřív než se stane. Pokud ale problém nastane, tak postup již znáte.

Mějte na paměti, že za krkem je bere matka od mala již jako novorozená štěňata. Nebolí ho to, byť u shiby se můžou objevit sklony k hysterickým výkřikům a skřekům. Ignorujte to, zkouší to a zkoušet to bude. Zvláště pak, když jste si ho nenápadně nechali přerůst přes hlavu.

Mějte pevné nervy. Jste to vy, kdo určuje, jak to doma bude probíhat.

S pozdravem Jan Čech

Shibí vychovatel a cvičitel

Poradna

 • 10.srpen 2018
  březost feny
  fena která bude mít v listopadu 7 let mi zabřezla 9.8.2018 rasa Bernsk... celý dotaz
 • 07.srpen 2018
  ohař
  Dobrý den, prosím o radu. Pořídili jsme si štěně MOK. Bydlíme na sídli... celý dotaz
 • 06.srpen 2018
  Fena cura v bytě
  Dobry den, moje 6ti leta fena cura v byte. Potřebu vykona vzdy na stej... celý dotaz